Yine Kızılay, yine skandal! Başkent Gaz, inşaat şirketine Kızılay üzerinden para aktarıp vergiden kaçınmış

Depremzedelere direkt göndermek yerine çadırları satarak ülke gündemine oturan Kızılay’da bir skandal daha ortaya çıktı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkadaşı Aziz Torun’a ilişkin Başşehir Gaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na para aktarması tartışmalara neden olmuştu. Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın, “Şirket vergi kaçırmamıştır, vergiden kaçınmıştır” sözleri ise tartışmaları daha da alevlendirmişti.

BirGün Gazetesi’nden İsmail Arı’nın haberine nazaran, 27 Aralık 2017 tarihinden gerçekleştirilen ve ülke gündemine oturan bu süreçten sonra Başşehir Gaz ile Kızılay’ın bir skandala daha imza attığı ortaya çıktı. BirGün’ün ulaştığı evraklara nazaran, 29 Haziran 2018’de Kızılay yeniden Başşehir Gaz’ın kaideli bağışını kabul ederek “vergiden kaçınmasını” sağladı.

YİNE KIZILAY’IN KAPISINI ÇALDI

Belgede yer alan bilgilere nazaran, Başşehir Gaz, Erzincan Kemah İlçesi Göğüsbağı Mahallesi’ndeki kamu toprağına 8 derslikli bir imam hatip lisesi yapmaya karar verdi. Lise binasının inşaatının tüm masraflarını üstlenen Başşehir Gaz, binayı tamamlayıp Erzincan Valiliği’ne teslim edeceğini bildirdi. Bu evreden sonra da şirket tekrar Kızılay’ın kapısını çaldı. Şirket lise binasını inşa edecek müteahhit şirkete ödemeleri Kızılay üzerinden yapmak istediğin belirtti. Başşehir Gaz, Kızılay’a aktaracağı parayı okulu inşa eden şirketin hesaplarına belirlenen tarihlerde yatırmasını istedi. Kızılay ise bu talebi “şartlı bağış” ismi altında kabul etti.

İADE KOŞULU DA KOYMUŞLAR

Başkent Gaz ile Kızılay’ın imzaladığı protokole “Yapım işinin 3 ay içerisinde gerçekleştirilememesi durumunda Başşehir Gaz’ın talebiyle bağışın iade edileceği” de belirtildi. Bu söz de “vergiden kaçınmak” için Kızılay’ın paravan olarak kullandığı yorumlarına neden oldu.

Başkent Gaz’ın sahibi Aziz Torun tıpkı vakitte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı olması ve İstanbul Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadyum toprağı üzerine yaptığı inşaatta 10 çalışanın hayatını kaybettiği iş cinayetiyle biliniyor.

VERGİ İNDİRİMİ SAĞLANDI

Vergi Hukukçusu Prof. Dr. Murat Batı, “Kızılay’a yapılan bütün bağışlar vergi indirimi mevzusudur. Cumhurbaşkanı’nca muafiyet tanınan kurumlar ile Kızılay ve Yeşilay’a yapılan bağışlar vergi indirimi konusu yapılıyor” dedi.

Ekonomi gazetecisi Ozan Gündoğdu ise Kerem Kınık’tan sonra Kızılay’ın bağış gelirlerinin tam 32 kat arttığına dikkat çekerek, “2016’dan Fetullahçılar tasviye edilince bir kaynak havuzuna gereksinim duydular. O kayak havuzu için de Kızılay’ı paravan olarak kullandılar. Tabir yerindeyse dediler ki ‘ihaleyi alan sakalını Kızılay’a bıraksın. Siz Kızılay’a gönderin biz icabına bakarız’ dediler. Bu formda bir bağış havuzu oluşturdular” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir