Yargıtay Onursal Daire Başkanı Aktan: İmamoğlu dosyası onay sürecinde öne alınabilir

Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na verilen 2 yıl 7 aylık mahpusla ‘siyasi yasak’ kararının evvel istinaf, akabinde onandığı takdirde Yargıtay’daki temyiz kademesinde öne alınabileceğini söylerken, “Hem istinafta hem de Yargıtay’da ilgili daire liderlerinin belgeleri öne alma yetkisi var. Çok acil durumlarda da mazeret dilekçesi verilerek, evrakların öne alındığı oluyor” dedi. 

Sözcü’den Saygı Öztürk‘e konuşan Aktan, İmamoğlu’nun dava sonuçlanmadan cumhurbaşkanı ya da milletvekili seçilmesi halinde ise “Yargıtay, dokunulmazlığı tekrar kalkana kadar kararın bozulmasına karar verir” tespitini yaptı.

“Aday listeleri katılaştıktan sonra ceza katılaşırsa; yeni bir aday gösterebilme imkânı yoktur” 

Karar katılaşmadığı sürece İmamoğlu’nun belediye başkanlığı vazifesine devam etmesinde hiçbir mani olmadığına dikkat çeken Aktan, adaylıkla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dava Yargıtay tarafından onanmadıkça, misyon cürmü değildir. Ceza katılaşmadan aday olunur, adaylık devam ederken listelerin katılaşıp katılaşmadığı tarihe bakmak gerekecektir. Listeler katılaşmadan evvel karar verilirse İmamoğlu’nun yerine yeni bir aday gösterilebilir. Fakat aday listeleri katılaştıktan sonra cezanın mutlaklaşması halinde artık yeni bir aday gösterebilme imkânı yoktur.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı ise biraz farklıdır. Adaylık boşalırsa 2’inci cinste,  3’üncü sıraya gelen adayla, 1’inci sıraya gelen aday yarışır. 2 aday varsa birisi bir biçimde seçime giremezse, 1’inci çeşitten sonra artık tek kişi referandumuna gidilmiş olunuyor. Onun da yüzde 50 artı 1 alması gerekecek.”

 

“Davanın bozulması için çok münasebet var”

Aktan, “Hakaret cürmü genel kasıtla işlenir. ‘Ahmak’ sözcüğünün hakaret olup olmadığının nasıl kabul edilecek? Yalnızca o sözcük alınmaz. Davanın bozulması için çok münasebet var. Her şeyden evvel “Ahmak” sözcüğünün kimin için söylendiği aydınlatılmalı. Söze bakıyorsun, bunun hangi kelama karşılık söylendiği bellidir” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir