Üsküdar Amerikan Lisesi-Ulus Özel Musevi Lisesi futbol maçında Nazi selamı iddiası

Geçen günlerde İstanbul’da liseler ortası futbol karşılaşması gerçekleştirildi. Argümana nazaran Üsküdar Amerikan Lisesi futbol ekibi oyuncuları Ulus Özel Musevi Lisesi oyuncularına karşı gol sevinçlerini ‘Nazi selamı’ vererek yaptı.

İzzet Stamati isimli Twitter kullanıcısı kelam konusu iddiayı Tweetle duyurdu. Tweette şu sözler yer aldı: “Bugün oynanan liseler ortası futbol karşılaşmasında Üsküdar Amerikan Lisesi oyuncuları Ulus Musevi Lisesi oyuncularına gol sevinçlerini Nazi selamı vererek kutlamışlar. Hem de bir tanesi değil topluca yapmışlar.”

Avlaremoz’un haberine nazaran bahisle ilgili UÖML öğrencileri yorum yapmak istemezken, veliler olayın gerçekleştiğini söyledi. UÖML müdürü Funda Kara’nın öğrencilere çok üzgün olduklarını, ÜAL ve karşılaşmayı düzenleyen kurum ile bağlantıda olduklarını bildirirken ayrıyeten Musevi Lisesi öğrencilerinin olay sırasında yansılarını gerçek halde getirdikleri için öğrencilerle gurur duyduğunu açıkladığı öğrenildi.

Türkiye Yahudi Topluluğu tezleri doğruladı

İddianın toplumsal medyada gündeme gelmesi ve reaksiyonların yükselmesinin akabinde bir açıklama da Türkiye Yahudi Topluluğu tarafından yapıldı. Topluluk, olayın yaşandığını doğruladı. Topluluk tarafından toplumsal medyada yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Konu tarafımızca bilinmekte, gerek okul idaremiz, gerekse de Türk Yahudi Toplumu başkanlığınca hassasiyetle takip edilmekte ve gerekli teşebbüslerde bulunulmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir