Stefan Kuntz: “Milli armayı taşıyacak olmak, oyuncular için en büyük motivasyon”

A Ulusal Futbol Takımı Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde, Ermenistan ve Hırvatistan’a karşı D Kümesi’nde oynanacak maçlar öncesinde yaptığı açıklamada, “Milli armayı taşıyacak olmak, oyuncular için en büyük motivasyon. Mutlaka Almanya’daki Avrupa Şampiyonası’na katılmak istiyoruz” dedi.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Kümesi’nde 25 Mart Cumartesi günü deplasmanda Ermenistan ve 28 Mart Salı günü Bursa’da Hırvatistan ile karşılaşacak olan A Ulusal Futbol Grubu’nda Teknik Yönetici Stefan Kuntz, TFF Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Almanya’da düzenlenecek olan EURO 2024’e katılmak istediklerini belirten Kuntz, “Takım halinde güzel adımlar attık. Takım olarak gelişim sağlıyoruz. Önümüzde gelişim kaydetmemiz gereken yol ve atacağımız adımlar var. Bu turnuvada FIFA sıralamasında bizden daha üst sıralarda bulunan ülkeleri yenmemiz gerekiyor. Hırvatistan son katıldığı turnuvalarda son 4’e kalmayı başaran başarılı bir grup. Türkiye Ulusal Ekibi, hedeflediği tüm turnuvalara katılacak güce sahip. Önümüzdeki maçlarda alacağımız hoş sonuçlar, son vakitlerde berbat vakitler geçiren Türk halkı için de moral olacaktır” sözlerini kullandı.

“Milli ekibe kazandırabileceğimiz birçok genç oyuncu mevcut”

Kadro seçimiyle ilgili Türkiye için en düzgününü düşünüp hareket ettiklerini lisana getiren Stefan Kuntz, “Salih Özcan ve Mehmet Can Aydın üzere oyuncular ülkeye kazandırılmış oyuncular evet lakin bu listeye Ferdi Kadıoğlu’nu da eklemeliyiz. Ferdi de bizim için çok bedelli bir oyuncu. Kendisini de ulusal gruba kazandırmak için epey fazla efor sarf ettik. İdare ile ileriye dönük neler yapabileceğimize dair daima irtibat halindeyiz. Hamit Bey ile de bu mevzuyu tekraren konuştuk. Evvelce gurbetçi oyuncuları ulusal kadroya kazandırmak için çalışan yurt dışı şubeleri vardı. Bu gençleri ulusal kadroya kazandırabilmek için futbol dünyasının saygın isimlerinden faydalanmak, onların yardımını almak katiyen işimizi kolaylaştıran bir durum” biçiminde konuştu.

Mehmet Can Aydın’ın, Almanya yerine Türk Ulusal Ekibi’ni seçtiğine vurgu yapan tecrübeli çalıştırıcı, “Mehmet bugüne kadar hiç ulusal ekip seviyesinde oynamadı. Buraya alışabilmesi vakit alabilir. Buraya davet etme sebebim de bu yüzden diyebilirim. Ekibe ayak uydurması, ortama alışması bizim açımızdan en kıymetli durum. Mehmet, Türkiye yerine Almanya ulusal kadrosunu da tercih edebilir, hatta şuan Almanya alt yaş gruplarında idman da olabilirdi. Lakin kendisi Türk Ulusal Kadrosu’nu tercih etti. Bu biçim birçok oyuncu var, ulusal kadroya kazandıracağımız. Alt yaş kümelerindeki ulusal oyuncular için çalışmalarımız devam edecek” cümlelerine yer verdi.

“Milli armayı taşıyacak olmak, oyuncular için en büyük motivasyon”

Ülkenin geçirdiği güç günlerde oyuncuları kamplarda bir ortada tutmak için ulusal ruhu ön plana getirdiklerini söyleyen Alman teknik adam, “Önümüzde bir turnuva var ve Türkiye olarak bu turnuvada yer almak istiyoruz ve bunun için her şeyi yapacağız. Ekipteki devamlılık, saygıdeğer bir hareket olduğu için bu bahiste işimizi kolaylaştırıyor diyebiliriz. Bir sonraki turnuvanın Almanya’da olması Alman futbol kültürü ile yetişen birçok oyuncumuz olduğu için ve Almanya’da birçok Türk vatandaşın bulunması açısından itici bir güç. Olağan ki en kıymetlisi de ulusal armayı taşımak, ülke için oynamak istemeleri oyuncularımı motive etmemdeki en kıymetli unsurlardan” diye konuştu.

“Salih beni arayarak özür diledi”

A Ulusal ekip takımına dahil edilmeyen Salih Uçan hakkında da açıklamalarda bulunan Kuntz, “Salih Uçan konusunda medyaya yansıyan çok yersiz haberler okudum. Salih bir adım atarak beni aradı ve biz bu mevzu hakkında kendisiyle görüştük. Kendisi benden yanlış anlamalar için özür diledi ve biz birlikte en hakikat kararı alarak olayı bertaraf ettik. Bu hususta ortamızda bir sorun yok ve bundan sonraki süreçte performansına nazaran karar vereceğiz” dedi.

“Çağlar, burada olduğu her devir elinden gelenin en düzgününü yaptı”

Kadro seçiminde oyuncuların devamlılıklarını dikkate alarak hareket ettiğini aktaran Teknik Yönetici Kuntz, “Göreve geleli gereğince vakit oldu diyebilirim. Artık vazifemde yeni değilim. Her ekip kendi oyuncusunu ulusal kadrolarda görmek isteyebilir. Bu da olağan bir durum. Çağlar kaliteli bir isim fakat Süper Lig’de devamlı mühlet alan ve yeterli performans sergileyen oyunculara haksızlık etmek istemem. Öte yandan Çağlar’ın kendisi ve kadrosu ile görüşmelerim var. Kendisinden ve durumunda haberdarım. Çağlar, ulusal kadroya seçildiği her periyotta takım için elinden gelenin en uygununu yaptı. Bunun farkındayız. Biz bir aileyiz ve aldığımız kararlarda başka aile bireylerinin vereceği dayanak, ailenin ayakta kalabilmesinin en değerli destekçisi olacaktır” halinde konuştu.

“Sabit bir kaleci ile oynamak daha avantajlı”

Beşiktaş’tan aday takıma dahil edilen kaleci Mert Günok ile birinci kere çalışacağını da hatırlatan Stefan Kuntz, “Son hazırlık maçlarında denemeler yaptık. Olağan kaidelerde sabit bir kaleci ile oynamanız her vakit daha avantajlı olur. Ancak sizden ricam bize birkaç gün verin, Mert Günok birinci sefer birlikte çalışacağım bir oyuncu. Kendisi ile biraz vakit geçireceğim ve kaleciler hakkında kararımızı da ona nazaran vereceğiz” değerlendirmesini yaptı.

“Arda, ufak ufak da olsa olumlu adımlar attı”

A Ulusal Grup Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, Arda Güler’le ilgili fikirlerini ise şöyle aktardı:

“Kasım ayından bu yana ufak ufak da olsa olumlu adımlar attı. Bugün takımda yer alan tüm oyuncularımız önümüzdeki iki maçta bize katkı sağlayacağını düşündüğümüz oyuncular. Arda Güler de bunlardan bir tanesi.”

Öte yandan birinci kere ulusal gruba seçilen Umut Nayir ile bir konuşma yaptığını da söyleyen Kuntz, “Umut Nayir’i gördüğümde ona söylediğim şey; ‘Ben 29 yaşında Almanya A Ulusal Grubu’na seçildim ve Avrupa Şampiyonu olabildim. Hiçbir vakit geç değildir.’ dedim.” tabirlerini kullandı.

Kendi vazife sürecini de kısaca pahalandıran 60 yaşındaki çalıştırıcı, “Dünya Kupası Elemeleri’ne katıldığımız için mutluyduk fakat Portekiz’e elendiğimiz için natürel ki hayal kırıklığı yaşadık. Haziran ayındaki maçlarda sergilenen performanstan mutluydum. Uluslar Ligi’nde bir üst kademeye yükselmek beni mutlu etti doğal ki. Son oynadığımız memleketler arası maçlardan şad kalmadım. Avrupa Şampiyonası ile ilgili tek mutlu edecek şey turnuvaya katılmak olacaktır” diyerek kelamlarını noktalandırdı.

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Ulusal Gruplar Sorumlusu Hamit Altıntop da toplantıda hazır bulundu. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir