Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yöneticileri Bursateknopark’ta

BURSA (İGFA) – Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Daire Başkanı İbrahim Karabulut ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Daire Başkanı Alper Kahramanca’nın yer aldığı heyet, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Konuk heyetin gerçekleştirdiği ziyaretin birinci kısmı Rektörlük makamında gerçekleşti. Rektör Prof. Dr. Naci Çağlar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yöneticilerine BTÜ’ye gerçekleştirdikleri ziyaretleri nedeni ile teşekkür etti. Rektör Çağlar, Türkiye’nin yenilik ve rekabet gücünün artırılmasında kritik rol üstlenen teknoparkların bilim ve teknoloji alanındaki ilerleme ve ekonomik kalkınma açısından son derece kıymetli olduğunun altını çizdi. Bursateknopark’ın, bu değerin farkındalığı ile BTÜ bünyesinde oluşturulduğunu ve kısa bir vakitte pek çok muvaffakiyet elde ettiğini kaydetti. Bursateknopark’ın üniversite-sanayi işbirliğini teşvik ederek, yürütülen Ar-Ge faaliyetlerini desteklediğini söz eden Çağlar, burada bilimsel araştırma ve geliştirme projelerinin ticari uygulamalara dönüştüğünü vurguladı. Bursateknopark tarafından yürütülen çalışmaların lokal firmaların global alandaki rekabet güçlerini arttırmalarına da yardımcı olduğuna işaret eden Rektör Çağlar, firmalar bünyesinde genç yeteneklere istihdam fırsatları sunulduğuna da dikkat çekti. Bursateknopark’ın bu istikameti ile bilim ve teknoloji alanında nitelikli iş gücünün gelişimine de katkı sağladığını belirtti. Yürütülen faaliyetlerin başta Bursa olmak üzere etraf vilayetler ve Türkiye’yi kapsadığını lisana getiren Rektör Çağlar, Bursateknopark’ın ulusal yenilik ekosisteminin temel bir modülü olarak bilim ve teknoloji odaklı çalışmalara ivme kazandırmaya devam edeceğini söyledi. Çağlar; “Bursateknopark’da yüksek katma pahalı projelerin üretilmesi ve eserlerin elde edilmesi ismine sağladığı takviyeler için; Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mehmet Fatih Kacır başta olmak üzere Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Liderimiz Mustafa Varank’a ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Muhammet Bilal Macit ve beraberindekiler, Rektörlük Makamındaki ziyaret sonrasında, Bursateknopark’ın Mimar Sinan Yerleşkesindeki merkezine geçtiler. Bursateknopark’daki incelemelerinde Bakanlık heyetine Müdür Muhammet Bilal Macit ve takımına, BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Uyanık, Bursateknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Atike Köken eşlik etti.

Genel Müdür Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu, Bakanlık heyetine Bursateknopark’ın faaliyetleri, ulusal – milletlerarası işbirlikleri, proje çalışmaları ile gelişim planlarını içeren sunum yaptı. Faaliyetlerini Bursateknopark’da sürdüren firmaların yöneticileri ile bir ortaya gelen konuk heyete, firmaların faaliyet alanlarının çeşitliliği ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verildi. Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Muhammet Bilal Macit ve beraberindeki heyet, firmaların faaliyetleri ve projeleri ile yakından ilgilendi. Bursateknopark’da yer alan firmalar için, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sağladığı dayanakların değerine dikkat çeken Genel Md. Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu, firmaların gelişimi ve yeni pazarlara açılmasında bu dayanakların anahtar rol üstlendiğini belirtti. Bedeloğlu, Bursateknopark’ın yürüttüğü eğitim çalışmalarıyla, girişimcilik ekosistemine ve Ar-Ge kapasitesine de katkı sağladığına vurgu yaptı.

Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Muhammet Bilal Macit; Bursateknopark’ın pek çok faaliyete imza attığını lisana getirerek teknoparklarda kalite süreçlerinin ve sürdürülebilir muvaffakiyetin kendileri için büyük bedel taşıdığını tabir etti. Bakanlık olarak yürüttükleri takviye siyasetleri aracılığı ile sürdürülebilirliği sağlamayı hedeflediklerini kelamlarına ekledi. Gerçekleştirdikleri ziyaretler aracılığı ile teknoparklarda faaliyet gösteren firmaların görüş, teklif ve taleplerini birebir kıymetlendirme imkânı edindiklerini belirterek kısa süredeki gelişim süreci için Bursateknopark yetkililerine teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir