Rus saldırılarının enerji tesislerine hasar verdiği Kiev’de elektrik kesintileri sürüyor

Rus ordusunun Ukrayna’nın çeşitli bölgelerine yönelik düzenlediği füze hücumlarında güç altyapıları hasar gördüğü için başşehir Kiev’de elektrik kesintileri devam ediyor.

Son hücum dalgası sonucunda iki gün boyunca Kiev’de yaşanan su temini ve ısıtma hizmetlerinin sağlanması sorunu büyük ölçüde giderilmesine karşın elektrik kesintileri sürüyor.

Havaların epeyce soğuduğu Kiev’de yaşayanlar, konutlarında elektrik kesintilerinin olduğu saatlerde kentin birçok noktasında faaliyet gösteren “Yenilmezlik Noktaları” olarak bilinen yardım merkezlerine akın ediyor.

Rusya’nın ataklarında güç tesislerinin maksat alınması sonucu Ukrayna’da yaşanan güç meseleleri nedeniyle devlet dayanağı ile uygulanmaya başlanan Yenilmezlik Noktaları projesiyle halka elektrik ve fiyatsız internet hizmeti sunuluyor.

Söz konusu yardım merkezlerine telefon, bilgisayar üzere elektrikli aletlerini şarj etmek için getirenlere, çay ve kahve üzere sıcak içecekler de ikram ediliyor.

Kiev’de beşerler pedal çevirerek Noel ağacı için güç üretiyor

Öte yandan, Kiev’de halk, başşehrin çeşitli noktalarında kurulan Noel ağaçları ve yılbaşı süslemeleri için pedal çevirerek güç sağlıyor.

Kiev Tren İstasyonu’nda kurulan Noel ağacının yanına monte edilen özel bisiklete binenlerin pedal çevirmesi sonucu ağaçtaki ışıklar yanıyor.

İstasyonda bu sistemi kuran elektrik uzmanı 60 yaşındaki Viktor Vorjevitin, Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko’nun, ülkede elektrik kesintileri sürdüğü için Noel ağacının aydınlatmasının güç tasarrufu yapılarak sağlanmasını talep ettiğini aktardı.

Vorjevitin, Ukrayna imali bir kondisyon bisikletini burada kurduğunu söz ederek, insanların pedal çevirmesi sonucu Noel ağacındaki tüm süslemelerin yandığını belirtti.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir