Ramazan bu yıl 29 gün sürecek! İşte sebebi

Müslüman aleminin büyük bir heyecanla beklediği, 11 ayın sultanı Ramazan, 23 Mart Perşembe günü başlayacak. 22 Mart’ı 23 Mart’a bağlayan gecede birinci sahur yapılacak. Ramazan Bayramı ise 21 Nisan’da olacak. Yapılan hesaba nazaran 2023 yılında Ramazan 30 değil, 29 gün sürecek.

RAMAZAN BU SENE NEDEN 29 GÜN?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı kameri ay hesaplamalarına nazaran şevval ayının hilali, Ramazan’ın 29. günü akşamı görüleceği için bu yıl Ramazan 29 gün sürecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE VAKİT?

Ramazan ayı kaç gün ve kaç gün oruç tutacağız diye de her yıl merak edilmektedir. Aslında ramazan ayından oruç tutulacak gün sayısı değişmemekle birlikte tarih değişmektedir. Bunun nedeni de eski takvim sistemi ile günümüz takvim sistemi ortasındaki farktır.

Ramazan ayının gelmesi için günler sayılırken, bu devir içinde pek çok kişinin aklında ramazan kaç gün sorusu oluşmaktadır. Ramazan kaç gün 2023 yılında kaç kez oruç tutulacak diye merak ediyorsanız; sizlere bu sayfada en net bilgileri vereceğiz. Ramazan kaç gündür sorusuyla aslında temel merak edilen Ramazan Bayramı kaç gün sorusudur. Zira bayram tatili bazen yetkililerin kararıyla uzayabilmektedir.

11 ayın sultanı ramazan kaç gün sürecek soru işaretini gidermek için yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Oruç tutma mühletini ve Ramazan Bayramı müddetini bu satırlardan öğrenebilirsiniz. Bu yıl ramazan kaç gün diyenler daha fazla vakit kaybetmeden yazımızı okumaya başlayabilir! Bayrama kaç gün kaldı 2023 için sevdiklerimle buluşmayı dört gözle bekliyorum diyenleri buraya alalım.

Oruç, teravih namazı, fitre, mukabele okunması ve Kur’an-ı Kerim’in hatmedilmesi üzere ibadetlerin ifa edildiği ve muhtaçlık sahiplerinin her zamankinden daha fazla gözetildiği bu ayda, Kur’an-ı Kerim’de “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir Gecesi, 17 Nisan’da idrak edilecek. Ramazan Bayramı ise 21 Nisan’da başlayacak.

2023 Ramazan Kaç Gün?

Her yıl ramazan yaklaşınca ramazan orucu ne vakit başlıyor sorusundan sonra akıllara gelen başka soru da ramazan orucu ne vakit bitiyor olur. Her sene akıllarda soru işaretine neden olan ramazan ayı kaç gün konusuna bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı en net karşılığı verdi. Ramazan’a kaç gün kaldı ve 2023 Ramazan’a kaç ay var diye düşünenleri de aydınlatalım.

Oruç tutacak şahısların 23 Mart 2023 Perşembe günü birinci oruçlarını açması bekleniyor. Böylelikle 22 Mart Çarşamba gecesi birinci sahur yapılacak.

Peki, Ramazan Bayramı’na kaç gün kaldı? Bu mühletten yani Ramazan ayı başlangıcından 30 gün boyunca oruç tutulacak ve 20 Nisan 2023 Çarşamba arefe gününde son oruç tutulacaktır. Toplam 30 gün boyunca yeme içme hareketini kısıtlı formda yaşayacak olan Müslüman alemi, bu devrin sonunda Ramazan Bayramı ile 2023 yılının ramazan devrini bitirmiş olacak.

2023 yılı içinde ramazan kaç gün oruç tutulur sorusunun karşılığı 30 gün olmaktadır. 30 gün boyunca niyetler edilir, oruçlar tutulur ve son oruçla birlikte ramazan uğurlanır.

Oruç saatleri ramazanın hangi aya denk geldiğine nazaran değişkenlik gösterir. Her sene ramazan başlangıcı tarihi 10-11 gün geriye atar. Yaz periyodunda günler daha uzun olduğu için daha uzun saatler boyunca oruç tutulurken kış periyodunda ise daha kısa oruç tutulur.

Ramazan ayının içinde yer alan Kadir Gecesi, bu devirde çok iyi bir gece olarak kabul edilir. Kadir Gecesi’nde edilen duaların kabul olacağı ve bu gecenin maneviyatının varlıklı olduğu tabir edilir. Kuran’ı Kerim’in Hz. Muhammed’e inmeye birinci olarak başladığı gece Kadir Gecesi’dir ve Müslümanların bu kutsal günü ramazan ayının 27. gecesine denk gelir.

Kadir Gecesi tarihi ramazan ayı üzere geçmişte kullanılan takvimlerin gün sayısı değişiminden ötürü her yıl geriye kaymaktadır. Kadir Gecesi, 17 Nisan 2023 Pazartesi gününe denk gelmektedir.

BU YILKİ FİTRE FİYATI NE KADAR?

Din İşleri Yüksek Kurulunca fitre ölçüsü ise 70 lira olarak belirlendi.

RAMAZAN 29 GÜN SÜRECEK

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, kameri takvime nazaran ayın dünya etrafında döndüğü müddetin 29 gün ve bir kaç saat olduğunu söyledi. Ramazanın bazen 29, bazen de 30 gün sürmesinin ayın dünya etrafında dönme müddetiyle ilgili olduğuna işaret eden Bozkurt, “Bu ramazan da 29 gün sürecek. Greenwich saatiyle hilalin 23 Mart sabahında görüleceği öngörülüyor.” bilgisini verdi.

Bu yıl Ramazan temasını “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlediklerini bildiren Bozkurt, rahmet, rahmet ve mağfiret ayı olan ramazanın gereği üzere idrak edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Müslümanların ramazanda dini hassasiyetlere en çok bağlı olduğu vakit dilimi olduğunu vurgulayan Bozkurt, “Ramazanda oruç ve teravih namazlarının yanında geleceğe umutla bakmayı sağlayan fırsatlar da vardır. Bunlar ortasında Rabb’imizin bize verdiği nimetlerin değerini bilmek. Gündüzü oruçlu geçirmek bize nimetlerin ne kadar değerli olduğunu hatırlatır. Bu durum, imkanlara sahip olmayan insanları halini hatırlamaya da vesile olur.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir