Kurban Bayramı rezervasyonlarında dokuz günlük tatil dopingi: Yüzde 30 artış yaşandı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz Bağlıkaya, yaptığı açıklamada, seçimlerin bitmesinin akabinde iç turizmde yavaş yavaş başlayan hareketliliğin okulların kapanması ve Kurban Bayramı tatili ile daha da artacağını söyledi.

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkartılmasının turizm hareketliliğine olumlu yansımaları olacağını tabir eden Bağlıkaya, 1,5-2 milyon kişinin yurt içinde tatil yapacağını öngördüklerini öngördüklerini bildirdi.

Bağlıkaya, “Bayram tatilinde daha çok 4 ve 5 gecelik paketler ilgi görüyor. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında genel olarak bayram tatili rezervasyonlarında yurt içinde yüzde 30’a yakın bir artıştan kelam edebiliriz. Yurt içinde kıyı destinasyonlarımıza ve kültür çeşitlerine ilgi var. Bununla birlikte yurt dışı tiplerinde da vizesiz gidilebilen ülkelere talep bulunuyor.” diye konuştu.

Bayram tatilinde yurt içinde Ege ve Akdeniz Bölgesi’ne talebin ağırlaştığına işaret eden Bağlıkaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kapadokya, GAP ve Karadeniz bölgelerimize kültür tipleri hareketliliği bekliyoruz. Kurban Bayramı rezervasyonlarında kıyı destinasyonlarında Antalya’da Alanya, Side, Belek, Kemer, Kaş öne çıkarken, Ege’de Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris, Fethiye öne çıkıyor. İstanbul’a yakın destinasyon olarak Sapanca, Bolu, Abant bölgelerine talep oluyor. Kültür tiplerinde Karadeniz çeşitleri, Kuzey Ege bölgesi, Ege, Akdeniz Bölgesi, Kapadokya bölgesi talep görüyor. Yurt dışı tarafında ise Balkan tipleri çok ağır talep alıyor. Bununla birlikte Şarm el Pir, Uzak Doğu ve Fas destinasyonları da ağır ilgi gören noktalar ortasında.”

– Dolandırıcılara dikkat

Firuz Bağlıkaya, tatil fiyatlarına bakıldığında, ulaşım ve konaklama maliyetlerindeki artıştan kaynaklı olarak genel manada fiyatların yükseldiğini lakin seyahat acentelerinin her bütçeye uygun paketler hazırladığını belirterek, “Dolayısıyla vatandaşlarımız, avantajlı tatil seçenekleri başta olmak üzere istedikleri paketleri seçebiliyor.” dedi.

Vatandaşları dolandırıcılara karşı uyaran Bağlıkaya, şunları kaydetti:

“Satın aldıkları tatilleri TÜRSAB üyesi seyahat acentelerinden almaları rastgele bir mağduriyet yaşamamaları için son derece değerli. Turizmde bilhassa dijital rezervasyon imkanlarının gelişmesiyle birlikte bu alanda suistimal ve sahtecilik olaylarıyla daha sık karşılaşılıyor. Bu çeşit durumlar bilhassa bayram periyotları, yüksek dönem üzere talep yoğunluğunun yaşandığı periyotlarda daha da artıyor.

TÜRSAB olarak, Türkiye’nin dört bir yanında kontrol birimlerimizle uydurma cins düzenleyenlerin ve düzmece acentelerin önüne geçmek için büyük bir uğraş gösteriyoruz. Gerek alanda gerekse dijital platformlarda gerçekleştirilen kontroller yoluyla ülkenin dört bir yanında birçok evraksız seyahat acenteliği faaliyetinin tespiti ve yasal takibi yapılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir