Hocalı şehitleri, yeni yapılan Azerbaycan Parkında anıldı

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Azerbaycan Parkı’nda bulunan Şehitler Anıtı önünde düzenlenen anma merasimi, hürmet duruşunun akabinde İstiklal Marşı ve Azerbaycan Ulusal Marşının okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, “32 yıl evvel Ermeniler, çoluk çocuk, yaşlı bayan demeden 613 vatandaşımızı katletti. Acısı hala içimizde. Fakat ne memnun ki bir müddet Başkomutan İlham Aliyev tarafından ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takviyeleri ve duruşlarıyla çok şükür Karabağ azatlığına yani özgürlüğüne kavuştu. Bundan ötürü sevinçliyiz ve gururluyuz” dedi.

Konuşmasında Azerbaycan Kardeşlik Parkından ve içindekilerden de bahseden Lider Yalçın, “Bir mühlet evvel 7 Şubat’ta Şuşa Azerbaycan konutunda değerli ve hoş bir şeye şahit olduk Türkiye’de 3 yerde Azerbaycan Cumhur başkanlığı seçimi yapıldı onlardan biriside bu yerde oldu bundan da mesken sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. 20 bin m² üzerindeki Azerbaycan Kardeşlik Parkını yapmak, bu anıtı buraya taşımak, Şuşa Meskenini yapmak Azerbaycanlı kardeşlerimize bir armağanımızdır ve Azerbaycanlı kardeşlerimiz her şeyin en güzeline layıktır” diye konuştu.

GÜÇLÜ OLMAMIZ LAZIM”

Gazze’de yaşanan soykırıma da değinen Lider Yalçın, “Biliyorsunuz bir katliam da Filistin’de yaşanıyor Gazze’de başlayan katliamda neredeyse 30 bin kişi hayatını kaybetti. Global güçler hem soydaşlarımızı hem dindaşlarımızı katletmeye azimliler. Onun için Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan devleti ne kadar güçlü olursa biz de o kadar sesimizi çıkarabileceğiz. Allah hem Azerbaycan devletine hem Türkiye Cumhuriyetine birçok yüz yıllar ömürler nasip etsin. Ben Hocalı ve dünyanın her yerinde mazlum formda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“BAŞKAN YALÇIN UNUTULMAMASI İÇİN ÇIRPINIYOR”

Şuşa Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Elshan Ganbarov da yaptığı konuşmada Lider Yalçın’ın hususa duyduğu hassasiyete teşekkür ederek, “Bir kültür bekçisi üzere bir tarihin unutulmaması için çırpınan Yalçın Liderimize bilhassa teşekkür etmek istiyorum. Tarih asla unutanları sevmez. Tarihi unutmak, 100 yıl evvel Erzurum’da yapıldığı üzere 100 yıldan sonra Hocalı’da yapılmış bir katliamla karşı karşıya kalmak üzeredir. Hocalı’da hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah ulusumuza uzun ömürler versin’’ biçiminde konuştu.

“TEK MİLLET İKİ DEVLET”

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da, tek millet iki devlet vurgusu yaptığı konuşmasında, “Azerbaycan ve Türkiye’nin geçmişten günümüze bir gönül bağı var. Azerbaycan’da kar yağsa biz burada üşürüz. Türkiye’de de kar yağsa hiç kuşku yok ki Azerbaycanlı kardeşlerimiz orada üşür. Bugün ne keyifli Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeşliği, gönül birliğiyle birlikte Karabağ bölgesi huzura kavuşmuştur. Bu türlü bir anma programı düzenlediği için de pahalı Yalçın Liderime teşekkür ediyorum.” tabirlerine yer verdi.

“BURADA GÖRDÜKLERİM GURUR VERİCİ”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuğrul İsmail de konuşmasında “Bu hassasiyet için Kayserimize bilhassa Talas Belediyemize özel minnettarlığımı sunuyorum. Bu sıkıntılarda Kayserimizin ne kadar hassas olduğunu her vakit şahsen gördüm. Burada Hocalı Parkının açılması, hoş bir anıtın yapılması, Şuşa Konutunun olması gurur verici bir sorundur. Nitekim bir millet iki devlet anlayışının ve gönüllerimizin birbirine bağlı olduğunun göstergesidir. Düzgün günlerde bir ortada olmak kolaydır değerli olan bu cins acılarımızı birlikte paylaşmaktır. Bunu sağlayan Lider Yalçın’a teşekkür ediyorum. dedi.

“TARİHİN EN BÜYÜK TRAJEDİLERİNDEN BİRİSİ”

Azerbaycanlı şirket Socar’ın Türkiye Doğal Gaz İşbirimi Kayseri Operasyonları Lider Yardımcısı Sinan Temür ise “Hocalı soykırımını derinden hissediyorum. Dağlık Karabağ bölgesinde soykırımı yalnızca bu yüzyılın değil tarihin en büyük trajedilerinden bir adedidir. Bu anma programını düzenlediği için Talas Belediye Liderimiz Mustafa Yalçın’a teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde Hocalı Anıtı’na katliamda hayatını kaybedenler anısına çelenk konuldu ve karanfil bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir