Filistinli ve İsrailli Liderler Ortadoğu’da Barış ve İstikrar Dileklerini İletti

RAMALLAH, 22 Mart (Xinhua) — Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Salı günü Filistin topraklarında ve tüm Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrar için umutlu olduklarını söyledi.

Filistin’in resmi haber ajansı WAFA’nın bildirdiğine nazaran Herzog, bu yıl 23 Mart’ta başlayan Ramazan ayını tebrik etmek için Abbas’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Telefon görüşmesi, bu yılın başlarından bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail’le Filistinliler ortasında giderek artan gerginlik ortamında gerçekleşti.

Resmi sayılara nazaran Ocak ayından bu yana içlerinde bayan ve çocukların da olduğu en az 89 Filistinli, İsrail askerleri tarafından öldürülürken en az 15 İsrailli tıpkı devirde Filistinlilerin gerçekleştirdiği ataklarda ömrünü yitirdi.

Telefon görüşmesi Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki tatil kenti Şarm El-Şeyh’te Filistin İdaresi, İsrail, Mısır, Ürdün ve ABD’nin temsilcilerini biraraya getiren beş taraflı toplantıdan iki gün sonra gerçekleşti.

Toplantının akabinde yayınlanan bir bildiriye nazaran, taraflar alanda tansiyonun azaltılması, daha fazla şiddetin önlenmesi, itimat arttırıcı tedbirlerin alınması ve tahlil bekleyen hususların direkt diyalog yoluyla çözülmesi gerekliliğini kabul etti.

Artan gerginliğine son vermek üzere daha evvel 26 Şubat’ta Ürdün’ün Akabe kentinde benzeri bir toplantı gerçekleştirilmişti.

Kaynak: Xinhua / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir