Ceyda’nın ölümüne verilen “indirimli” cezanın gerekçesi açıklandı

28 yaşındaki Ceyda Yüksel’in mevtinde müebbet mahpus cezası istemiyle yargılanan katil zanlısına verilen “haksız tahrik” indirimli cezanın münasebeti açıklandı.

Polise, 20 Ağustos 2020, saat 01.00 sıralarında, Barbaros Mahallesi 5218 Sokak’ta yaşayan kaynak ustası Serkan Dindar’ın taban kattaki dairesinden tartışma ve cam sesleri geldiği ihbar edildi.

Adrese giden polis, daireye girdiğinde Ceyda Yüksel’i meyyit buldu. Yüksel’in sağ kolunun kopma derecesinde kesildiği ve bedeninde cam kesikleri bulunduğu belirlendi. Otopsinin akabinde Ceyda’nın cenazesi, İstanbul’da toprağa verildi. Gözaltına alınan ve alkollü olduğu belirlenen Dindar ise olayı hatırlamadığını söyledi.

ŞÜPHELİ SABIKALI ÇIKTI

Sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanan Dindar’ın “yaralama” ve “trafiği tehlikeye sokma” cürümlerinden sabıkalı olduğu ortaya çıktı. Yüksel’in, Dindar ile toplumsal medyada tıpkı seyahat ve kamp sayfalarını takip ettiği, ikilinin böylece tanışıp, sık sık çok sevdikleri köpeklerden sohbet ettikleri belirlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonunda Dindar hakkında, ‘kasten öldürme’ hatasından müebbet mahpus cezası istemiyle dava açtı.

İNDİRİM UYGULANDI

Dava etabında sanık Dindar’ın uyuşturucu kullandığı ve sattığı argüman edildi. İzmir 6’ncı Ceza Mahkemesi’ndeki davanın geçen 2 Mart’ta görülen duruşmasında savcı mütalaasını verip, sanık Dindar’ın “kasten yaralama sonucu mevte neden olma” cürmünden 12 yıl cezalandırılmasını, “uyuşturucu husus ticareti yapmak” hatasından ise beraatini talep etti.

28 Nisan’da görülen duruşmada mahkeme heyeti, sanığı “kasten öldürme” cürmünden müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Akabinde ‘haksız tahrik’ indirimi uygulayıp Sanık Dindar’ın cezasını 18 yıl mahpusa indirdi. Mahkeme heyeti sanığa, “uyuşturucu husus ticareti yapmak” kabahatinden ise ceza vermedi.

ÇEVRE SAKİNLERİ İHBAR ETMİŞ

Dindar’a verilen cezayla ilgili gerekçeli karar açıklandı. Kararda ikilinin olay günü bara bir arada gittikleri, saat 23.00 sıralarında buradan ayrılarak sanık Dindar’ın konutunun bulunduğu caddeye döndükleri belirtildi. İncelenen güvenlik kameralarında sanık Dindar’ın sarılıp, öpmeye çalıştığı, Yüksel’in kendini geri çekerek uzaklaştığına yer verildi. Tekrar incelenen kamera imgelerinden Dindar’ın ayakta durmakta zorlandığı ve ortalarında münakaşa yaşandığı da kaydedildi. Olay günü bir etraf sakini tarafından 112 acil davet merkezinin aranıp, ‘5218 Sokak’ta olay oluyor. Bayanı dövüyorlar galiba meskenin içinde’ diye ihbarda bulunuldu. Bir diğer mahallelinin de 00.09’da 112’yi arayıp ambulans istediği de kararda yer aldı. Sanık Dindar’ın 00.12’de 112’yi arayarak, ‘Kadın bizim konutta öldü’ dediği, sınırdaki vazifelinin nasıl öldüğü sorusuna ‘İntihar etti’ cevabını verdiği de gerekçeli kararda yer aldı.

“ÇELİŞKİLİ KARŞILIKLAR VERDİ”

Sanık Dindar’ın, olay mahalline gelen kolluk görevlilerine de çelişkili yanıtlar verdiğin belirtildi.

Mahkeme heyeti, sanık Dindar’ın Yüksel’in intihar ettiği, vefatla sonuçlanan yaralanmasına tesiri ve buna yönelik cebri hareketi bulunmadığı istikametindeki hatadan ve ceza almaktan kurtulmaya yönelik savunmalarına prestij edilmediğinin altını çizdi. Dindar’ın cinsel yakınlaşma isteğini geri çevirmesi nedeniyle gece meskene dönerken sokakta tartışma yaşadığı, etraf sakinlerinin sözlerinden yola çıkarak tartışmanın meskenin içinde sürdüğünün de altı çizildi.

Sanık Dindar’ın kapıldığı tahriğin tesiriyle Yüksel’i konutun salon kapısının camını kıracak biçimde tutup, kapıya vurduğu da belirtildi. Dindar’ın Yüksel’in hayati ehemmiyete sahip organ ve damarlarının bulunduğu baş ve göğüs bölgesini cam kırıklarının olduğu kapı boşluğuna sokup, geri çektiği aksiyonunun ve kastının öldürme sonucuna yöneldiği de belirtildi. Dindar hakkında, tahrik altında hatası işlediği, kapıldığı elem ve öfkenin niteliği ve boyutu dikkate alınarak da haksız tahrik indirimi uygulandığına vurgu yapıldı.

Öte yandan, Dindar’a uyuşturucu kullandığını teyit etmesi, uyuşturucu ticareti yaptığı anlaşılan S.S. hakkında elverişli bilgiler vermesi nedeniyle ‘uyuşturucu husus ticareti yapma ve sağlama’ kabahatinden ceza verilmediği de bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir