Bursalı muhtarlara modern tesis

BURSA (İGFA) – Demokrasinin üç beyefendileri olan muhtarlarla sık sık bir ortaya gelerek mahallelerin gereksinim ve badirelerini birinci ağızdan dinlemek ve süratli tahliller üretmek için programlar düzenleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, devletin halkla buluştuğu kurumsal yapının birinci basamağı olan muhtarlar için kalıcı bir eser hazırladı.

İnsanların kaygılarına deva bulunmasında, müşkülünün çözülmesinde aracı rol üstlenen muhtarların daha nezih ortamlarda buluşabilmesi ve fikir alışverişinde bulunabilmesi emeliyle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Bursa Muhtar Evi’, merasimle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle şehre kazandırılan ‘Gökdere Millet Bahçesi’ içerisinde üretimi tamamlanan 470 metrekare alana sahip ‘Bursa Muhtar Evi’, toplumsal ve kültürel faaliyetler, çeşitli toplantılar ve çay-kahve eşliğinde sohbetler için uygun bir yapı olarak muhtarların hizmetine sunuldu. Açılış merasimine Bursa Büyükşehir Belediye Lider Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Mustafa Varank ve Refik Özen, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, Marmara Muhtarlar Federasyonu Başkanı Ferruh Sevimgil, Bursa Muhtarlar Dernek Lideri İdris Aydın, muhtar ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 20 yıldır belediye başkanlığı misyonunda bulunduğunu, birinci günden itibaren muhtarlarla alakalı gelişimi çok güzel takip ettiğini söyledi. Geçmişte muhtarlık müessesinin rayından çıkmış bir tren üzere bir o tarafa, bir tarafa savrulduğunu belirten Lider Aktaş, “Bir yiğit adam çıktı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ‘Bu kurum kıymetlidir. Demokrasinin birinci basamağı. Uç beyleridir. Onların yeri olmalı. Bu işin içerisinde değerli bir kesim olmalılar’ dedi. Belediye liderlerine da makul talimatlar verdi. Sizin artık muhtarlar gününüz var. Belediyelerde muhtarlıklarla ilgili şube müdürlüğü oluşturuldu. Cumhurbaşkanımız, ‘Muhtarları dinleyeceksiniz. Ben onları Külliye’de konuk ederek kıymet veriyorum. Sizler de tıpkı bedeli vereceksiniz’ dedi. Bursa’da muhtarlarımızla çok düzgün diyaloglar kurduk. Her sene yaptığımız ilçe ilçe toplantılarla, bizlere yapacağımız çalışmaların yol haritasını verdiniz. Pandemide filyasyon gruplarıyla birlikte çalıştınız. Vatandaşlarımızın sizlere ilettiği talepleri siz de Valilik, Büyükşehir, ilçe belediyeleri ve kaymakamlık üzere kurumlara iletiyorsunuz. 5 yıllık süreçte tüm muhtarlarımızın âlâ niyetini şahsen gördüm. Her birinize emekleriniz için teşekkür ediyorum” dedi.

“BU YER ARTIK SİZİNDİR”

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Muhtarlık Şube Müdürlüğü aracılığıyla tüm muhtarlarla irtibat halinde olduklarını lisana getiren Lider Aktaş, mahallerle yapılacak tüm işleri istişare ederek yürüttüklerini anlattı. 1060 mahalleye dokunan birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Aktaş, “1 Nisan’dan itibaren daima birlikte daha hoş işlere imza atacağız. Muhtarlarımızdan gelen taleplerin takip edilmesi ve geri dönüşünün hızlanması için yeni bir dijital program hazırladık. Çok yakında bütün muhtarlarımız bu uygulamayı telefonlarına indirebilecek. Uygulama sayesinde Büyükşehir’e ilettiğiniz bir talep nerede, hangi ünitede, ne kademede, cep telefonunuzdan görebileceksiniz. Açılışını yaptığımız Muhtar Meskeni, hem öbür ilçelerden gelen muhtarlarımıza hem de merkezdeki muhtarlarımıza konut sahipliği yapacak. Bu nezih ortamda kelam, nişan, doğum günü üzere etkinlerinizi yapabilirsiniz. Burası büsbütün muhtarlarımıza ilişkin. Bu yer artık sizindir. Biraraya gelip sohbet edip kente ve mahallelere dair yapacağınız istişareleri burada yapacaksınız. İyi uğurlu olsun” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Mustafa Varank, muhtarlık kuruluşunun iade-i prestijinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde geri verildiğini belirtti.

Mahallere hizmetin ulaşmasında bedelli bir misyon üstlenen muhtarlara farklı bir kıymet verdiğini anlatan Varank, muhtarlık kuruluşunun bedelini muhtarlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gösterdiğini lisana getirdi. Mahallelerin muhtarlara emanet olduğunu söyleyen Varank, “Mahallede yaşayan vatandaşların taleplerine nazaran bir hizmet görmeye çalışıyorlar. Hoş işler de yapıyorlar. Milletimize hizmet etme anlayışıyla çalışan muhtarlara teşekkür ediyorum. Bursa’da muhtarların performansı yüksek. Hem işinin ehliler hem de gereksinimleri tespit edip tahlili üretmede başarılılar. Bursa muhtarlarına ayrıyeten teşekkür ediyorum. Bizim bu ülkede taş üstüne taş nasıl koymanın kaygısı içerisinde. Mahallelerimize, ilçelerimize, kentlerimize proje üretmek, hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Tesisimiz iyi olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir