Avcılar’da bina yıkım sırasında çöktü, bitişiğindeki bina zarar gördü

Avcılar’da Ambarlı Mahallesi Öğretmenler Caddesi üzerinde bulunan 5 katlı binanın kentsel dönüşüm kapsamında tahliye edilmesinin akabinde yıkımına başlandı. Yıkım firmasına ilişkin iş makineleri çalışmaya başladığı sırada, bina büyük bir gürültüyle çöktü. Yıkım çalışmalarına katılan iş makinasının operatörü beton blokların altında kalmaktan son anda kurtuldu.

DHA’nın haberine nazaran, yıkım sırasında çöken binanın bitişiğindeki apartmanın ikinci katındaki daire ile giriş katındaki işyerinin duvarları ziyan gördü. Oturdukları daire ziyan gören anne ve kız yıkım için çalışan takımlara reaksiyon gösterdi. Vazifeliler uzun mühlet iki bayanı sakinleştirmeye çalıştı.

Yıkım çalışmaları sürerken çöken bina ile ilgili polis gruplarıyla, Avcılar Belediyesi Şehircilik ve İmar Müdürlüğü takımları de inceleme yaptı.

Çöken binanın bitişiğindeki binanın temeli gruplar tarafından denetim edilirken, binada rastgele bir risk bulunmadığı belirtildi.

‘AVCILAR’DAKİ BİNALARIN YÜZDE 90’I ÇÜRÜK’

Esnaf Can Yelegen, “Avcılar’da bir sarsıntı olsa, Avcılar’da çok sakat bina var” diye konuştu.

Avcılar’da emlak danışmanı olarak çalışan Beşir Güçlü ise, “Devletin belediyemize verdiği imkanlar var. Vatandaşların bu imkanları sonuna kadar kullanması lazım. Avcılar’daki binaların yüzde 90’ı çürük ve bunlar insanların canına mal oluyor. Binanın üst tarafından çatısından kesim düştü ve bayan öldü. Beşerler bu binalarını yenilemek istiyorlar. Binada oturan insanların birleşip bu binalarını yıktırıp yeni bina yaptırmaları lazım. Birtakım muhalif beşerler çıkıyor. Mevcut 2 gün evvel vefat eden bayanın öldüğü binada olduğu üzere ‘Bizim binalarımız sağlam biz yıktırmak istemiyoruz’ diyorlar. Böylelikle insanların canına mal oluyor. Şu gördüğünüz binayı bu yıkımcılar gayretle, yana sağa sola ziyan vermeden yıkmaya çalışıyorlar ancak binalar çürük olduğu için kendi kendine dökülüyor” dedi.

Zengin, “Vatandaşların bu işlerle şahsen ilgilenip bu binaları yıktırması lazım. Can güvenliği, insan canı her şeyden daha önemli” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir