Ankara’da böcek ilacından ölümde gözaltı sayısı 5’e yükseldi

Ankara Keçiören’de bir apartmanda dün 2 kişinin hayatını kaybettiği, 1’i ağır 10 kişinin ise etkilendiği böcek ilacından zehirlenme olayına yönelik güvenlik, sıhhat ve AFAD takımlarının çalışmaları sürüyor.

AFAD bünyesindeki KBRN takımları büsbütün boşaltılan apartmandaki zehir oranını belirlemeye yönelik bugün de aygıtlarla ölçüm yaptı.

Özel kıyafet ve ekipmanlarla apartmana giren gruplar, ölçümü yaptıktan sonra binanın bulunduğu bölgeden ayrıldı.

Apartmandaki kimyasal oranının hala çok yüksek oranda çıkması nedeniyle, ölçüm çalışmalarının bir mühlet daha devam edeceği öğrenildi.

KBRN gruplarının sıhhat sorunu yaşama riskine karşı Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Takımları (UMKE) ve polis grupları de bölgede hazır bulundu.

GÖZALTI SAYISI YÜKSELDİ

Olayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 2’den 5’e yükseldi.

İTFAİYE TAKIMLARI APARTMANDAKİ KUŞU KURTARMAK İÇİN DEVREYE GİRDİ

Sağlık grupları, zehirlenme olayının meydana geldiği apartmanın en üst katında kafesin içerisinde yaşayan bir kuş olduğunu fark etti. Bunun üzerine itfaiye takımları bölgeye çağrıldı.

Apartmana gelen itfaiye takımları, dışarıdan itfaiye aracının merdiveniyle kuşun bulunduğu kata ulaştı. İtfaiye görevlisinin müdahalesi sırasında kuş, açık olan teras penceresinden dışarı kaçtı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Keçiören’de ilçesinde 16 Haziran 2023’te bir apartmanda ikamet eden ailenin baş dönmesi, bulantı, kusma ve karın ağrısı şikayetleriyle yaptığı ihbar üzere adrese sıhhat grupları yönlendirilmişti.

2 kişinin hayatını kaybettiği olayda, polis, AFAD, UMKE, SAKOM ve GAMER takımlarının çalışmaları sonrası, zehirlenme belirtisi gösteren 1’i ağır 10 kişi de hastanelerde tedavi altına alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir