Amazon’a dava: Milyonlarca kullanıcı kandırılarak kaydedildi

ABD kurumu FTC, Amazon’un merkezinin bulunduğu Seattle’da şirkete federal bir dava açtı.,

FTC, teknoloji devinin “Iliad” isimli bilinmeyen bir proje aracılığıyla “milyonlarca tüketiciyi bilmeden Amazon Prime’a kaydolmaya kandırdığını” argüman etti.

FTC, şikayetinde Amazon’un tüketicileri kandırarak otomatik olarak yenilenen Prime aboneliklerine kaydolmalarını sağlamak için “karanlık desenler” olarak bilinen manipülatif, zorlayıcı yahut aldatıcı kullanıcı arayüzü dizaynları kullandığını” söyledi.

Prime’a abone olmadan Amazon’da eser satın alma seçeneğinin birden fazla durumda daha güç olduğunu söyledi.

Ayrıca, tüketicilere bazen süreçlerini tamamlamaları için bir irtibat sunulduğunu söyledi. Şirket, bu irtibatın onları Prime’a da kaydettireceğini açıkça belirtmedi.

Şikayette, şirket önderlerinin aboneliği iptal etmeyi kolaylaştıran değişiklikleri yavaşlattığı yahut reddettiği belirtildi.

Bu kalıpların FTC Yasasını ve Çevrimiçi Alışveriş Yapanların İnancını Geri Kazanma Yasası isimli öteki bir maddeyi ihlal ettiğini savunuldu.

Dava, Lina Khan’ın 2021’de FTC’nin başına geçmesinden bu yana, Amazon’u birinci sefer mahkemeye vermesine işaret ediyor.

Eski bir antitröst (rekabet) uzmanı olan Khan’ın, yıllardır sürat kesmeden büyüyen ve çok az düzenlemeye sahip olan teknoloji şirketine karşı daha sert bir tutum alması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir