Ahmet Davutoğlu’nun 14 Mayıs planı: Elhamdülillah diyeceğim

Gelecek Partisi başkanı Davutoğlu, Konya’da düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın ‘Diyaneti kapatacaklar’ açıklamalarına cevap verirken, “Hangi Millet İttifakı önderinin ağzından bu türlü bir kelam çıktı? Hangi metnimizde bu türlü bir şey var” formunda soru yöneltti. 14 Mayıs’ta tek bir tweet atacağını söyleyen Davutoğlu, “1 Kasım seçim sonuçları açıklandığında “Elhamdülillah” diyerek tek bir tweet attım. 14 Mayıs akşamı da tıpkı tweeti atacağım” dedi.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Konya ziyaretleri çerçevesinde basın mensupları ile bir ortaya geldi.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millet İttifakı’nın iktidar olması durumunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kapatacakları tarafındaki kelamlarına reaksiyon gösterdi. Davutoğlu, “Cumhurbaşkanlığı makamı milleti birleştirme makamı. Bayram günü palavra söylenir mi? Hangi Millet İttifakı başkanının ağzından bu türlü bir kelam çıktı? Hangi metnimizde bu türlü bir şey var?” dedi.

‘ERDOĞAN MESCİTTE SİYASET YAPTI’

Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millet İttifakı’nın iktidar olması durumunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kapatacakları istikametindeki kelamlarına de reaksiyon gösteren Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:

“14 Mayıs’ta Türkiye bir yol ayrımında. Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken ülkemizin nasıl bir nizam ve siyasetle 2. yüzyıla gireceğimize karar vereceğiz. Bir tarafta ‘toplumu kutuplaştıranlar, bölenler. Başka tarafta ise milleti birleştirmeye çalışanlar…Bakınız mübarek Ramazan Bayramı’nda Antalya Büyükşehir Belediye Liderimiz Muhittin Beyefendiyle birlikte Işık Dağı’nda depremzedelerimizle birlikteydik. Acılarımızı paylaşmak için birlikteydik ve hiçbir siyasi bildiri vermedim. Zira bu ülkede başbakanlık yapmış, bu ülkenin sorumluluğunu almış birisi olarak biliyordum ki bayramlar, selam, kardeşlik bizi birleştirir. Lakin biz bu kadar hassas davranırken tıpkı gün sayın Kılıçdaroğlu’nun okuduğu Fatiha’yı engellemeye kalktılar, kabir ziyaretini engellemeye çalıştılar. Ancak daha acısı ne biliyor musunuz?

Bir bayram günü Sayın Cumhurbaşkanı Sultan Ahmet Cami’sinin avlusunda siyaset yaptı ve döndü dedi ki; ‘Bunlar iktidara gelirse Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılacak.’ Cumhurbaşkanlığı makamı milleti birleştirme makamı. Bayram günü palavra söylenir mi? Hangi Millet İttifakı önderinin ağzından bu türlü bir kelam çıktı? Hangi metnimizde bu türlü bir şey var? Artık size gelip ‘eğer bunlar gelirse kazanımlarımızı kaybederiz, Diyanet’i kapatırlar. Başörtüsünü yasaklarlar’ diyecekler. Pahalı Konyalılar, siz bizi bilirsiniz. Biz en güç koşullarda siyaset yaptık. Bunu bütün Konyalı hemşehrilerimin duymasını isterim; Hiçbir din ve vicdan özgürlüğünde hiçbir kısıtlama gelmeyecek ve getirilemeyecek. Başı dik bir formda her yerde ulusal ve manevi değerleri savunacağız”

DSP lideri Önder Aksakal’ın “İnşallah 14 Mayıs’ta vatanımızı küffara teslim etmeyeceğiz” kelamlarına reaksiyon gösteren Davutoğlu, “İşte aramızdaki fark bu. Buradan sesleniyorum; 85 milyonun ortasında hiçbir küffar yoktur. Hiç kimseyi imansızla, diniyle itham edemezsiniz” dedi.

’14 MAYIS’TA TEK BİR TWEET ATACAĞIM’

1 Kasım seçim sonuçları açıklandığında “Elhamdülillah” diyerek tek bir tweet attım. 14 Mayıs akşamı da birebir tweeti atacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir