115 milyar TL nerede? Bağış şovu yapıp ödemeyenler ifşa edilecek

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen vatandaşlar için Türkiye Tek Yürek kampanyası başlatıldı. Kampanya 15 Şubat akşamı çabucak tüm TV kanallarından canlı olarak yayınlandı. Emekli maaşını bağışlayan vatandaştan, memuruna, çalışanına herkes güzellik için yarışa girdi.

Merkez Bankası, THY, kamu bankaları, başka kamu kuruluşları, Savunma Sanayii üzere kurumlar da yüksek ölçülerde bağışlarda bulundu. Gecede canlı yayınlara bağlanan birçok iş insanı da milyonlarca lira bağış yapacağını söyledi.

Kampanya kapsamında canlı yayında 115 milyar 146 milyon 528 bin lira toplandı. Bağışın şu ana kadar 74 milyar 200 milyon lirası yatırıldı.

Bağış kelamı verenler mazeretlere sığındı!

15 Şubat akşamı canlı yayınlanan televizyon programlarına bağlanarak kendisinin yahut şirketinin reklamıyla gösteri yapan birçok isim kelam verdiği yardım paralarını şimdi yatırmadı. AFAD, yardım kelamı veren, listede ismi geçen ve bugüne kadar parayı yatırmayanlar ile irtibata geçti. Televizyonda canlı yayına bağlanıp bağış kelamı veren birçok kişi sonradan “Yanlışlıkla eski parayı söylem etmişim”, “Ani ödemem çıktı, ödeyemiyorum” üzere mazeretlere sığındı.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine nazaran ödeme yapan kurum ve kuruluşlarının listesinin önümüzdeki günlerde yayınlanacağı, böylelikle kelam verip ödeme yapmayanların “ifşa” edileceği ileri sürüldü.

Geceye damga vurmuştu: Yeni Çamoluk Otomotiv sahibi kelamını tuttu

Kampanyada geceye damga vuran isimlerden biri de ‘Yeni Çamoluk Otomotiv’ sahibi Hamit Duras olmuştu. Yayın sırasında Duras’ın 50 milyar TL Bağış yaptığı belirtilmiş, bu kadar büyük ölçü herkesi şaşırtmıştı. Fakat daha sonra düzeltme yapılmıştı. Hamit Duras’ın 50 bin TL bağışlamayı taahhüt ettiği, fakat telefonla konuşulurken yanlış aktarıldığı ortaya çıkmıştı. Duras kelam verdiği sayısı daha sonra artırarak 120 bin lira bağış yaptı. Bağış ölçüsü AFAD hesabına aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir